Uroczystość nadania imienia szkole

Pod koniec roku szkolnego 2012/2013 dokonano wyboru patrona szkoły.

Przyjęto, że będzie nim Romek Strzałkowski. Na posiedzeniu Rady Pedagogicznej, w dniu 30 sierpnia 2013 r., powołano Komitet Organizacyjny uroczystości nadania imienia. W skład tego zespołu wchodzą:

  • p. Grażyna Handke;
  • p. Maria Piotrowska;
  • właściciel szkoły;
  • dyrektor szkoły.

Zespół ten opracował szczegółowy harmonogram prac związanych z nadaniem imienia szkołom.

Program uroczystości

Uroczystość nadania szkołom imienia Romka Strzałkowskiego odbędzie się 2 czerwca 2014 roku o godz. 10:00 w Poznaniu, przy ul. Romka Strzałkowskiego 5/7.

  • 10:00 – Część oficjalna uroczystości.
  • 11:00 – Część artystyczna uroczystości “Ocalić od zapomnienia tych, którzy mieli odwagę walczyć o wolną, niepodległą i sprawiedliwą Polskę”.
  • 11:45 – Złożenie kwiatów pod tablicą pamiątkową przy ulicy Romka Strzałkowskiego
  • Planowane zakończenie uroczystości około godziny 12:30.

Uzasadnienie wyboru patrona

Symbolem Poznańskiego Czerwca jest Romek Strzałkowski, który według legendy, zginął, podnosząc biało-czerwony sztandar.

Proponując Romka Strzałkowskiego na patrona szkoły, pragniemy nie tylko oddać hołd bohaterom Czerwca, ale także odwołać się do systemu bliskich im wartości. Jak bowiem zgodnie podkreślają historycy, nie doszłoby do poznańskiego buntu, gdyby system komunistyczny nie stał w tak jawnej sprzeczności z etosem przez pokolenia budującym tożsamość Wielkopolan.

Rzetelność, pracowitość, odpowiedzialność, silne poczucie sprawiedliwości społecznej połączone z przywiązaniem do wartości narodowych to cechy, z których mieszkańcy Poznania są dumni do dziś. Powstańcy z 1956 roku gotowi byli za nie oddać życie, a śmierć trzynastoletniego bohatera jest tego poświęcenia najlepszym dowodem.

Postać Romka Strzałkowskiego jako patrona szkoły, da nam możliwość prowadzenia ważnej i ciekawej pracy wychowawczej, takiej, która kształtować będzie i tożsamość regionalną, i pogłębiać związki młodzieży z Ojczyzną.

Opis sztandaru

Płat naszego sztandaru stanowi tkanina w kształcie kwadratu o wymiarach 100 na 100 cm. Obszyto ją złotą taśmą wykończoną frędzlami w tym samym kolorze. Została ona przymocowana do wykonanego z toczonego drewna drzewca zakończonego głowicą w formie orła w koronie.

Awers sztandaru – czyli stronę główną, stanowi umieszczony w centralnym miejscu wizerunek orła ustalony dla godła Rzeczpospolitej Polskiej.

Orła wyhaftowano srebrzystym szychem; dziób, pazury i koronę pozostawiając złotymi. Wokół godła złotą nicią wyhaftowano słowa: Bóg, Honor, Ojczyzna, Nauka oraz datę AD 2014.

Godło i hasło umieszczono na biało – czerwonym tle – barwach flagi narodowej.

Kolory użyte na stronie głównej odwołują się do wartości, które uczniom naszych szkół są szczególnie bliskie. Tak więc srebro symbolizuje rycerskość i uczciwość; złoto – szlachetność, czerwień odwagę i poświęcenie, zaś biel – czystość.

Rewers sztandaru stanowi umieszczona na ciemnoniebieskim tle biało- czerwona flaga z wyhaftowaną srebrnym szychem datą 1956.

Połączenie flagi narodowej i daty 1956 wskazuje na narodowy charakter buntu mieszkańców Poznania. Pod tymi symbolami znajduje się napis: im. Romka Strzałkowskiego.

Całość zamyka okrąg utworzony z wyhaftowanych złotą nicią nazw szkół, których sztandar jest godłem: Prywatne Gimnazjum Językowo – Informatyczne oraz Publiczne Liceum Ogólnokształcące.

Ciemnoniebieskie tło rewersu symbolizuje stałość, wierność, sprawiedliwość – wartości, którym hołd pragniemy oddać.

Zobacz też:

Aktualności

01.02.2019

23.02.2023
Uprzejmie informujemy, że spotkanie w sprawie rekrutacji na rok szkolny 2023/2024 zostaje przeniesione na 15.04.2023 r. (sobota) na...
30.08.2022
Przed nami – nowy ROK SZKOLNY Widzimy się już w najbliższy czwartek! Startujemy 1 września o godzinie 9:00!...

Wydarzenia

28.01.2021
“Żywność autentycznie zafałszowana” – wykład online

“Żywność autentycznie zafałszowana” – wykład online

W imieniu pani dr hab. inż. Agnieszki Zgoły-Grześkowiak, profesorki Politechniki Poznańskiej, serdecznie zapraszamy na trzeci w tym roku...

14.04.2020
Przerwa świąteczna

Przerwa świąteczna

Wiosenna przerwa świąteczna potrwa od 9 do 14 kwietnia, w tym czasie zdalne zajęcia nie będą się odbywać....

Skip to content